Tragedia, wytrwałość i szansa – historia terapii CAR-T

W 2010 roku 5-letnia Emily Whitehead zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL). Chociaż jej rodzice zostali poinformowani, że jeśli trzeba mieć dziecko chore na raka, ALL był najlepszy, kurs Emily nie był typowy. Po dwóch rundach chemioterapii nekrotyczne zapalenie powięzi rozwinęło się na obu nogach i ledwo uniknęła amputacji. Szesnaście miesięcy później miała nawrót. Zalecono przeszczep szpiku kostnego, ale Whiteheads, zaniepokojony efektami toksycznymi, poszukiwał drugiej opinii w Szpitalu Dziecięcym w Pensylwanii. Tam dowiedzieli się o nowej terapii opracowanej przez badaczy University of Pennsylvania i znanej jako CART-19, która polegała na inżynierii genetycznej własnych komórek T pacjenta w celu zabicia komórek nowotworowych. Niestety, badanie kliniczne nie zostało jeszcze zatwierdzone przez Food and Drug Administration (FDA), a komórki białaczkowe Emily podwajały się codziennie. Emily wróciła do lokalnego szpitala i otrzymała kolejną rundę intensywnej chemioterapii, która kupiła jej 3 tygodnie, ale bez remisji. Poza opcją jeden onkolog zalecił hospicjum. Ale To po prostu nie miało dla nas sensu – mówi Tom Whitehead, ojciec Emily. Kiedy Whiteheadowie powiedzieli, że chcą wrócić do Szpitala Dziecięcego, onkolog powiedział im, że hospicjum jest lepsze niż wprowadzenie Emily do eksperymentalnego badania, które nie pomoże jej w poprawie.
Ale jej rodzice zdecydowali się zapisać ją do badania, a ona stała się pierwszym dzieckiem, które otrzymało CART-19. W rezultacie nie tylko jest teraz dobrze prosperującą 12-latką, ale jej przetrwanie pomogło w ponownym opracowaniu szeregu badań, które zbliżały się do porażki. W sierpniu 2017 r. FDA zatwierdziła pierwszą terapię chimeryczną komórkami T receptora antygenu (CAR-T), tisagenlecleucel firmy Novartis, która wykorzystuje technologię opracowaną przez Penna, dla pacjentów w wieku do 25 lat z nawrotowym lub opornym na leczenie ALL. Chociaż wskazanie jest wąskie, wyniki są uderzające w populacji pacjentów z innymi ograniczonymi opcjami: 83% z 63 ocenianych dzieci, które otrzymały tisagenlecleucel w próbie fazy 2 firmy Novartis, całkowicie usunęło złośliwe komórki po 3 miesiącach.1
Zatwierdzenie jest prawdopodobnie pierwszym z wielu produktów CAR-T. Niedawno firma Gilead ogłosiła nabycie firmy Kite Pharma o wartości 11,9 miliarda USD, której technologia CAR-T opracowana początkowo w National Institutes of Health (NIH) wykazała skuteczność u pacjentów z chemo-opornym, agresywnym chłoniakiem nieziarniczym z limfocytów B.2. inne firmy, wiele we współpracy z instytucjami akademickimi, ścigają się, aby opracować technologie CAR-T dla niezliczonych wskazań. Chociaż wczesne dane są najbardziej obiecujące dla innych nowotworów hematologicznych, takich jak przewlekła białaczka limfocytowa (CLL), 3 podobne terapie mogą ostatecznie okazać się skuteczne również w przypadku guzów litych.
Pojawienie się terapii CAR-T, podobnie jak większość postępów naukowych, odzwierciedla rosnący wgląd setek naukowców przez dziesięciolecia – od uznania przez chirurga Williama Coleya potencjału układu odpornościowego w leczeniu raka, gdy w 1893 wstrzyknął paciorkowca w nieoperacyjny mięsak kości i obserwował guz się kurczy, do wytworzenia pierwszych komórek CAR-T przez izraelskiego immunologa Zeliga Eszhara w 1993 r.4 Rzeczywiście, historia terapii CAR-T mówi tyleż o metodycznej naturze postępu naukowego, ile o pasjach, które ją podtrzymują .
Jak Carl June, immunolog, który kierował rozwojem technologii CAR-T Penna, przypomniał: Tyle razy prawie musiałem rzucić palenie . Czerwiec spędził wczesną karierę, opracowując technikę wzmacniania funkcji immunologicznych u pacjentów z HIV, modyfikując ich Komórki T i indukowanie proliferacji ex vivo
[więcej w: demencja starcza agresja, odrywający się kaszel, dolargan cena ]

Powiązane tematy z artykułem: demencja starcza agresja dolargan cena odrywający się kaszel