Cholera w Jemenie – stary wróg przejmujący swoją brzydką głowę

Jemen, kraj o populacji około 25 milionów mieszkańców położony na południowym krańcu Półwyspu Arabskiego, przeżywa obecnie jedną z największych epidemii cholery w najnowszej historii. Wybuch, który rozpoczął się pod koniec października 2016 r. I podobno był spowodowany przez Vibrio cholerae O1, serotyp Ogawa, nastąpił po piętach konfliktu cywilnego między rebeliantami Houthi i reżimem jemeńskiego o międzynarodowej renomie. Początek w stolicy, Sanie, rozprzestrzenił się szybko, a do grudnia 2016 r. Odnotowano przypadki w 15 z 22 gubernatorstw i gmin w tym kraju. Wybuch ogłosił, że spadnie w marcu 2017 r., Kiedy zimna fala uderzyła w kraj, ale dramatycznie się poprawiła w kwietniu (patrz mapa), w połączeniu z ulewnymi deszczami, które mogły zanieczyścić źródła wody pitnej, i została wzmocniona przez zniszczenia związane z wojną miejskich systemów wodno-kanalizacyjnych. We wrześniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że było około 700 000 przypadków i ponad 2000 zgonów z powodu cholery (oprócz 10 000 innych zgonów spowodowanych przez konflikt), a epidemia rozprzestrzeniła się na wszystkie gubernatorstwa i gminy, z wyjątkiem Jeden.1 Chociaż epidemia wydaje się nieco spowalniać, 5000 podejrzeń o przypadki cholery były nadal zgłaszane codziennie od końca września. Jeszcze przed konfliktem Jemen był jednym z najbiedniejszych krajów arabskich, nękanych przez okoliczności, które sprawiły, że dojrzała na cholerę, chorobę przenoszoną przez kał i wodę. Dotknięte suszami i brakiem wody uznano to za jeden z najbardziej dotkniętych wodą krajów na świecie. Według statystyk WHO-UNICEF w 2014 r. Tylko 53% ludności korzystało z ulepszonych urządzeń sanitarnych, a tylko 55% miało dostęp do wody pitnej z ulepszonych źródeł wody.2 Od początku konfliktu sytuacja znacznie się pogorszyła. Miliony ludzi zostały przesiedlone i żyją obecnie w warunkach nieodpowiedniego schronienia, wody, urządzeń sanitarnych i żywności. Dostarczenie opieki zdrowotnej zostało ograniczone przez zniszczenie w wyniku ataków lotniczych z około połowy obiektów służby zdrowia, w tym szpitali i klinik. Ponadto około 30 000 pracowników służby zdrowia nie otrzymało wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku, a wielu z nich uciekło z kraju.
Blokada morska i powietrzna obszarów kontrolowanych przez rebeliantów przyczyniła się do niedoboru żywności, paliwa i środków medycznych. Bombardowanie zniszczyło infrastrukturę wodną i kanalizacyjną w niektórych obszarach, a wielu pracowników sanitarnych strajkuje od kilku miesięcy. Ogromny niedobór paliwa doprowadził do zakłóceń w zarządzaniu ściekami i oczyszczalniach ścieków oraz braku energii elektrycznej do napędzania pomp wodnych. WHO szacuje, że około 15 milionów osób nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Co najmniej 17 milionów osób stoi w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego, 7 milionów jest zagrożonych głodem, a 2 miliony dzieci są niedożywione.
Biorąc pod uwagę niezwykle niebezpieczne warunki i inne poważne wyzwania w tym spustoszonym wojną kraju, WHO, UNICEF, inne międzynarodowe agencje, organizacje pozarządowe i jemeńska służba zdrowia podjęły nadzwyczajną reakcję i ograniczyły ogólny wskaźnik śmiertelności zgłoszonych przypadków cholery do względnie niskich 0,5% .3 Organizacje te podjęły również starania w celu dostarczenia wody chlorowanej, przywrócenia operacjonalizacji oczyszczalni wody, dostarczenia zestawów higienicznych z tabletkami mydła i chlorowania oraz zapewnienia szkolenia w zakresie higieny wodno-higienicznej, aby zapobiegać cholera
[podobne: nfz rzeszów sanatoria kolejka, dieta wrzodowa jadłospis, dolargan ulotka ]

Powiązane tematy z artykułem: dieta wrzodowa jadłospis dolargan ulotka nfz rzeszów sanatoria kolejka